Mi a csipkebogyó, és mi a csipkebogyó hatása?

A csipkebogyó a szirmok alatt található, és gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik. Megeheti a magokat, vagy hozzáadhatja más ételekhez, például levesekhez és teákhoz.

A rózsák a puha szirmoktól a tüskés tövisekig a szépség és az egészség szimbólumai. A Rosaceae család Rosa nemzetségébe tartoznak, amely több mint 100 fajt tartalmaz.

A rózsa egyik kevésbé ismert része azonban a csipkebogyó néven ismert, kerek, maggal teli hagymák, amelyek a rózsaszirmok alatt találhatók. A rózsa gyümölcsének is nevezett csipkebogyó általában vörös-narancssárga, bár sárga és fekete fajták is megtalálhatók.

A tavaszi és nyári hónapokban virágzó rózsavirágokkal ellentétben a csipkebogyó általában azután növekszik, hogy a szirmok kivirágoztak, és elkezdtek lehullani, ami általában az ősz elején vagy közepén történik. Valójában édesebbnek számítanak, ha a szezon első fagya után szedik.A tápanyagokban és betegségek elleni tulajdonságokban gazdag csipkebogyó az egészségben és szépségben betöltött szerepe miatt kelt fel figyelmet.Ez a cikk mindent elmond, amit a csipkebogyóról tudni kell, beleértve előnyeit, felhasználását és mellékhatásait

Csipkebogyó és a táplálkozás

A csipkebogyó belsejében sok apró, ehető mag található, amelyek számos tápanyag jó forrásai. Egy 2 evőkanál (16 grammos) adag vad csipkebogyó a következőket nyújtja:

  • Kalória: 26
  • szénhidrát: 6 gramm
  • Rost: 4 gramm
  • A-vitamin: a napi érték (DV) 4%-a
  • B5-vitamin: a DV 3%-a
  • C-vitamin: a DV 76%-a
  • E-vitamin: a DV 6%-a

A csipkebogyó vörös-narancssárga színét a likopin és béta-karotin néven ismert karotinoid pigmentektől kapja. Ezekről a pigmentekről kimutatták, hogy elősegítik a bőr és a szem egészségét.

Gazdagok olyan betegségek elleni antioxidánsokban is, mint a C-vitamin, a katechin, a kvercetin és az ellagsav. Az ezekben a vegyületekben gazdag étrend segíthet csökkenteni a gyulladást és az oxidatív stressz okozta károkat a szervezetben.
Ezenkívül a C-vitamin kulcsszerepet játszik a kollagénszintézisben és az immunrendszer egészségében.

A csipkebogyó tápanyagtartalma azonban nagymértékben függ a talaj- és termesztési viszonyoktól, a feldolgozási technikáktól és az adott fajtól. Például sok csipkebogyófajtát hővel és vízzel dolgoznak fel, ami jelentősen csökkenti a C-vitamin szintjét.

Csökkentheti az ízületi gyulladásos fájdalmat

A csipkebogyót alaposan tanulmányozták az osteoarthritis fájdalomra gyakorolt ​​hatását illetően.

Az osteoarthritis az egyik leggyakoribb ízületi gyulladás, amely a 60 év feletti férfiak 10%-át, illetve 13%-át érinti. Ezt úgy határozzák meg, mint az ízületi porcok fokozatos hanyatlását, ami óriási fájdalomhoz és gyulladáshoz vezethet.

A közelmúltban egy tanulmány azt találta, hogy a csipkebogyó kiegészítése segíthet az osteoarthritis tüneteinek enyhítésében az oxidatív stressz és az ízületi gyulladás elleni küzdelem révén.

Ezen túlmenően három tanulmány áttekintése megállapította, hogy a csipkebogyóport szedő emberek kétszer nagyobb valószínűséggel számoltak be az osteoarthritis fájdalmának javulásáról. 

Végül egy közelmúltbeli áttekintés megállapította, hogy a csipkebogyó csökkentette a fájdalmat és a merevséget az osteoarthritisben szenvedőknél, de nem javította a mozgástartományt.

Míg úgy tűnik, hogy a csipkebogyó enyhíti az osteoarthritis okozta fájdalmat, több kutatásra van szükség a megfelelő adagolás jobb megértéséhez.

Segíthet a zsírégetésben

A csipkebogyót potenciális zsírvesztési segédanyagként tanulmányozták.Egy 12 hetes, 32 ember bevonásával végzett vizsgálatban a napi 100 mg-os csipkebogyó tabletta szignifikánsan csökkentette a hasi zsírszövetet a kontrollcsoporthoz képest.

A szerzők ezt a hatást a tilirosidnak tulajdonították, amely egy erős antioxidáns, amely fokozhatja a zsíranyagcserét.Ezt a hatást számos rágcsálón végzett vizsgálat is kimutatta. Azonban kiterjedtebb kutatásra van szükség.

Összefoglalás

A csipkebogyóban magas az antioxidánsok, különösen a C-vitamin tartalma. Ezek a vegyületek különféle előnyökkel járhatnak az egészségre nézve.